07.05.2024 Prepeliță, după ce a readus Buzăul în prima ligă: „Sunt superstițios, n-am vrut să fac asta!”

07.05.2024 Reacție genială după ce Gloria Buzău a promovat în Superliga: „Momentan, lăsați-ne să ne bucurăm și o să vă spun după, da?”

07.05.2024 Reacție bizară a conducătorului Gloriei, imediat după promovare: „Sper să devenim «Steluța» 2, dar nu sub Gigi”

07.05.2024 „Ole, ola, Buzăul e în A!” » Eroii buzoienilor au oferit primele reacții după promovarea în Superligă: „De vis! Cel mai frumos moment din cariera mea”

07.05.2024 Moment încins la dineul oferit azi în cinstea celor 38 de ani de la cucerirea Cupei Campionilor Europeni + Bumbescu și Iovan au jucat table și au dat drumul la glume

07.05.2024 Se oferă antrenor la Dinamo chiar și în cazul retrogradării: „Trebuie o reconstrucție de la zero! Acolo e casa mea”

07.05.2024 „Demers de transparență” al clubului din Superligă după acuzațiile de blat: „Acuzați pe nedrept și în bătaie de joc! Vă invităm să prezentați dovezi”

07.05.2024 Derapaj incalificabil la adresa lui Bogdan Lobonț din partea unui rapidist: „E isteric! Face gesturi pentru prostălăi, pentru fătălăi, pentru retarzi!”

07.05.2024 Antrenorul momentului în fotbalul românesc a semnat!

07.05.2024 Nu vrea să-l vadă pe Mircea Lucescu îl Superligă: „Cu tot respectul pentru Slobozia...”

07.05.2024 Bumbescu atacă FCSB și simte că Steaua va obține „verde” pentru Superligă: „După alegeri să dea drumul la promovare, merităm asta!”

08.05.2024 Un scenariu incredibil prinde contur după calificarea Borussiei în finală: nemții pot da 6 echipe în viitorul sezon al Ligii Campionilor!

07.05.2024 Emmanuel Macron, în „război” cu Real Madrid » Subiectul e, din nou, Kylian Mbappe

07.05.2024 Transferul unui internațional român e ca și făcut: „Cluburile s-au înțeles!”

07.05.2024 Carlo Ancelotti nu-i iartă pe șefii lui Bayern: „Aveam nevoie de sprijinul clubului pentru asta. Esete esențial”

07.05.2024 Manchester United, făcută PRAF după umilința cu Crystal Palace: „Cea mai prost antrenată echipă din Premier League! Casemiro ar trebui să se lase”

07.05.2024 Thomas Tuchel, talismanul lui Bayern în semifinale? Ce record deține tehnicianul german

07.05.2024 Atac brutal asupra lui Leo Messi: „A fost modificat genetic cu steroizi încă de tânăr!”

07.05.2024 FIFA își recunoaște culpa într-un subiect sensibil pentru cluburi: „Încercăm să găsim echilibrul”

07.05.2024 Colegul lui Răzvan Marin e dezastru la volan » Al doilea accident în ultimele două luni

07.05.2024 Apărare la TAS după modelul Halep? Paul Pogba dă vina pe un „guru pentru buna sănătate a celebrităților”

07.05.2024 Dani Alves, la 41 de ani » Imaginea postată de Joana Sanz pe rețelele de socializare: „De la capăt”

Super Liga, etapa 9
11.05, 16:00 FC Bălți - Dacia Buiucani
11.05, 18:00 Milsami - Petrocub
11.05, 20:00 Zimbru - Sheriff
S-au disputat trei meciuri din cadrul 1/16 Bemol Regions’Cup-2011
23 mai 2011, luni

S-au disputat trei meciuri din cadrul 1/16 de final? a turneului pentru echipe de amatori Bemol Regions’Cup-2011, aflat la a 2-a edi?ie.

Partenerii acestor meciuri au fost companiile Bemol, Moldcell, ?i m?rcile „Cristalina de Purcari” ?i „Gotter”, partener informa?ional - portalul Moldfootball.com.

Rapid-2 – Mere?eni 3:4
Marcatori: Lobco, 6 – 0:1, Pa?a, 24 – 0:2, Buc?anu, 27 (pen) – 1:2, ?chiopu, 45 – 2:2, Buc?anu, 66 – 3:2, Lobco, 80 – 3:3, Lobco, 88 – 3:3
Rapid-2: Graur C., Buc?anu, Condrea (Cebotari, 45), Vientov (Graur V., 30), ?chiopu, Bulat, Bulgaru (Graur D., 30), Graur R., Guci?in, Cicati, Br?nz?.
Mere?eni: Barbuleac, Prohni?chi, Bot, Cernei, G?lca, Pascari, Negru, Belibov, Lobco, Chicer, Pa?a.

Cei 150 de spectatori prezen?i au fost martorii celui mai captivant meci. Partenerii acestui meci au fost companiile Bemol, Moldcell, ?i m?rcile „Cristalina de Purcari” ?i „Gotter”, partener informa?ional - portalul Moldfootball.com.

„Rapid-2”, care ?n acest an nu a participat ?n Divizia B, ?i nici ?n campionatul municipal, a ?nceput meciul doar cu juc?tori tineri. Dar dorin?a ?i determinarea specific? tinere?ii nu au fost de ajuns pentru a ob?ine victoria. Prima jum?tate de or? „Rapid-ul” a avut c?teva ?uturi bune de la distan??, balonul poposind de mai multe ori ?n bar? ?i/sau transversal?. Ace?tia au reu?it s? marcheze ?i un gol – Buc?anu a ?nscris din penalty, dictat de arbitru pentru un hen? ?n careul celor de la „Mere?eni”.

Oape?ii au fost mai buni la capitolul faze fixe ?i dueluri aeriene ?i se p?rea c? scorul nu va ?nt?rzia s? creasc? ?n favoarea lor. Dar odat? cu introducerea experimenta?ilor Graur Vcitor ?i Graur Dumitru cursul meciului s-a schimbat categoric. ?n ultimele secunde ale primei reprize ?chiopu a fost primul la o minge respins? de portar ?i echipele au intrat la pauz? la scorul de 2:2.

Participarea unor juc?tori care au jucat la timpul lor ?i pentru prima echip? a „Rapid-ului” a ?ncins spiritele ?i la marginea terenului. Antrenorul echipei „Mere?e?ti”, Dumitru Br?nz?, a vrut la un moment dat s? retrag? echipa din teren, c?nd ?n minutul 65 a fost validat un gol ?nscris dintr-o pozi?ie clar? de offside. Arbitrul ?nt?lnirii, Valeriu Pavlov, ?n cele din urm? a anulat acest gol.

Peste doar 2 minute Vitalie Ba?canu a ?utat la vinclu, marc?nd de la marginea suprafe?ei de pedeaps?.

Dar totu?i oaspe?ii au fost cei care s-au calificat ?n etapa urm?toare a competi?iei, dup? ce au marcat dou? goluri importante pe finalul meciului. Ambele goluri au fost marcate de Mihail Lobco. El ?i Vitalie Buc?anu au fost desemna?i juc?torii meciului ?n opinia antrenorilor, c??tig?nd c?te un telefon mobil de la Moldcell.

Au mai fost premia?i de Moldcell ?i spectatorul care a ghicit rezultatul corect din acest meci, dar ?i cel mai activ spectator.

\"\"

Deja al 2-lea reprezentant al raionului S?ngerei s-a calificat ?n sferturile competi?iei. Dup? „Steaua” din S?ngerei, a mers mai departe ?i „Av?ntul” din Prepeli?a.

Av?ntul – B?ne?ti 2:1
Marcatori: Co?neanu M., 12 – 1:0, Gr?jdeanu, 20 – 2:0, Antonovici, 41 (pen) – 2:1
Av?ntul: Botnaru, Co?neanu P., Co?neanu M., ?oimu, Liolic, Bolboceanu, Blinc, Cibotari, Cojocari, Da?chevici, Gr?jdeanu.
B?ne?ti: Medvedi, T?rs?n?, Sinegur A., Sinegur De., Sinegur Do., Furtun?, Bunduchi, Chele, Antonovici, Zoloceanu, Sinegur I.

Istoria meciurilor acestor echipe are mai mult de un deceniu.

Gazdele, din cauza problemelor de arbitraj, sunt deja la al 2-lea an c?nd nu paticip? ?n campionatul raionul, ci doar ?n Cupa regiunilor Bemol. Oaspe?ii din Telene?ti, care conduc ?n prezent ?n campionatul raional, au venit la acest meci ?n mare parte cu juc?tori tineri.

Spre bucuria celor 300 de spectatori, ?n minutul 20 gazdele conduceau deja cu 2:0. Au marcat atacan?ii Mihai Co?neanu ?i Eugen Gr?jdeanu, dup? dou? gre?eli grave ale defensivei echipei oaspete. Anul trecut, la edi?ia precedent?, fotbali?tii din Prepeli?a au pierdut ?n primul tur ?n fa?a celor care aveau ulterior s? c??tige trofeul – „M?rcule?ti”, cu scorul de 3:6, fiind singura echip? din Cup? care a reu?it s? marcheze campionilor mai mult de un gol ?ntr-un meci.

?n acest meci „Av?ntul” a c??tigat. Oaspe?ii au reu?it doar s? marcheze un gol ?n minutul 41 din penalty.

Partenerii acestui meci au fost companiile Bemol, Moldcell, ?i m?rcile „Cristalina de Purcari” ?i „Черниговское”, partener informa?ional - portalul Moldfootball.com. Juc?torii meciului au fost desemna?i Atcantul de la „Av?ntul” Eugen Gr?jdeanu ?i Sergiu Antonovici de la „B?ne?ti”.

?n sferturi fotbali?tii din Prepeli?a vor juca cu „Mere?eni” din H?nce?ti.

Duminic? au disputat primul meci ?i reprezentantele regiunii „Vest”.

Zagarancea – Taxobeni-Prut 8:4
Marcatori: ?obrane?chi, 18 – 1:0, Verijac, 21 – 2:0, Verijac, 23 – 3:0, Coliba, 36 – 4:0, Coliba, 45 – 5:0, Rotaru, 52 – 6:0, Ciobanu I., 55 – 7:0, Butnariuc, 56 – 7:1, Bort?, 60 – 7:2, Coca, 75 – 7:3, Plugaru, 78 (pen) – 7:4, Bodrug, 85 – 8:4.
Zagarancea: ?i?canu, Ciobanu N., Andriu??, ?obrane?chi, Cutie (Colib? R., 30), Verijac, Colib? S., Rotaru, Hariton, Ciobanu I., Bodrug.
Taxobeni-Prut: Fuior, Bulancea O., Bulancea C., Butnariuc, Pasat, Gujevati, Bort?, Coca, Plugaru, Chirtoac?, Cu?c?.

?n raioanele Ungheni ?i F?le?ti campionatele raionale ?ncep doar peste o s?pt?m?n?. Pentru ambele echipe acest meci a reprezentat o ultim? repeti?ie.

Cei 250 de spectatori care au venit s?-?i ?ncurajeze ?n aceast? zi favori?ii au fost ?narma?i cu tobe, fluiere, vuvuzele.

Din start a devenit clar c? oaspe?ii nu aveau de g?nd s? se apere ?i au ?nceput s? pun? presiune la poarta lui ?i?canu. ?n aceste minute debutan?ii acestui turneu „Taxobeni-Prut” au avut patru bare. Cu toate c? echipele au intrat la pauz? la scorul de 5:0 pentru gazde, realitatea din teren a fost cu totul alta, chiar dac? „Zagarancea” a avut o posesie mai bun? a balonului. Nu ?tim cum i-a ?mb?rb?tat la pauz? pe elevii ?i, deopotriv?, colegii s?i, antrenorul juc?tor Sergiu Gujevati, dar dup? cel de-al 7-lea gol primit oaspe?ii au marcat de patru ori. Totu?i gazdele au fost cele care au ?nscris ultimul gol ?n acest meci prin Bodrug.

Juc?torii meciului au fost desemna?i Sergiu Colib? (Zagarancea) ?i Alexei Chirtoac? (Taxobeni-Prut), ei primind premii b?ne?ti de la organizatorul cupei Evgheni Veretennikov.

La ?ntrebarea ?n leg?tur? cu cele 4 goluri primite ?n repriza secund? antrenorul gazdelor, Sebastian Andriu??, a r?spuns c? e mai bune s? prime?ti 4 dec?t 11 (?n sezonul precedent „Zagarancea” a ?ierdut cu 1:11 ?n fa?a celor de la „Nisporeni”).

Partenerii acestui meci au fost compania Bemol ?i m?rcile „Cristalina de Purcari” ?i „Черниговское”, partener informa?ional - portalul Moldfootball.com.