5. Крапива Liderul 13 etape
201
Accesați concursul

gsp.ro / Noutăți

04.05.2024 Dinamo își decide viitorul într-o zi istorică a „câinilor”! 16 ani de la un meci cu cântec: „20 de procurori în tribună și 200 de jandarmi, se pregătesc să facă arestări”

04.05.2024 Constructorul Dărmănești are ce n-au avut niciodată echipe precum Unirea Urziceni sau jucători precum Chivu, Lobonț sau Pancu

04.05.2024 Pe repeat! Fotbalistul „sacrificat” de Kopic a înscris golul sezonului în Liga 2! Execuție de la 30 de metri în poarta Stelei

04.05.2024 Prima mutare a lui Dan Petrescu la CFR Cluj » Vine gratis omul dorit insistent și de FCSB!

04.05.2024 „Spre stupoarea noastră...” » Patronul a intrat în direct imediat după meci și a arătat cu degetul: „Era clar ca bună ziua!”

03.05.2024 6 lucruri care nu s-au văzut la TV în șocul Farul - Sepsi 1-4 » Ultrașii l-au luat la țintă pe comentator, scaune eliberate la pauză și nervi pe banca tehnică!

04.05.2024 A antrenat Dinamo și recunoaște: „Nu pot să spun că nu s-a participat la Cooperativă. Înțelegeți, erau niște ordine de sus!”

03.05.2024 Mircea Rednic a făcut iar show la conferință » De ce regretă că Mititelu junior nu se implică mai mult + Mesaj către dinamoviști: „O să fiu înjurat!”

03.05.2024 Întrebat despre interesul celor de la FCSB, Ștefănescu a evitat un răspuns ferm: „Vreți să mă pun rău cu patronul?!”

04.05.2024 Fotbalistul pentru care Gigi Becali a făcut ofertă oficială a reacționat: „După acest meci...”

03.05.2024 Bernd Storck dezvăluie cum l-a bătut pe Hagi + Ce spune despre prelungirea contractului

04.05.2024 „Este o crimă, să intervină Amnesty International!” » Klopp, EXPLOZIV! N-a mai ținut cont de nimic: „Fotbalul vă plătește pe voi, nu invers!”

04.05.2024 Suntem pregătiți? „Tricolorii”, avertizați deja: „Calitate incredibilă, clasă mondială! E punctul nostru forte!” » Secretele naționalei care ne așteaptă în decisivul de la EURO

03.05.2024 Veste mare anunțată de UEFA: loturi mărite la 26 de jucători pentru EURO!

03.05.2024 Marco Reus pleacă de la Dortmund după 12 ani! Unde-și va continua cariera legenda Borussiei

03.05.2024 „Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

03.05.2024 Un fundaș al lui Juventus a refuzat să achite o amendă cât jumătate din salariul pe o zi și acum are dosar penal. Motivul trimiterii în judecată

03.05.2024 Scandal legat de transferul unui adversar al României la Euro 2024. Plângere la UEFA pentru fraudă fiscală!

03.05.2024 Ladislau Boloni a numit cei mai mari atacanți pe care i-a antrenat: „Ar fi o greșeală să-l compar pe Mikautadze cu aceștia”

03.05.2024 Jurgen Klopp a vorbit despre conflictul cu Mohamed Salah: „Dacă nu ne-am cunoaște atât de bine...”

03.05.2024 Ronaldo lansează cea mai scumpă șampanie din lume! Cât costă și cum se numește noua investiție a lui Cristiano

03.05.2024 Soția l-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”

Super Liga, Faza 2, etapa a 8-a
04.05, 16:00 Petrocub - Dacia Buiucani
04.05, 18:00 Sheriff - Milsami
04.05, 20:00 FC Bălți - Zimbru
Turneul Bemol Regions Cup va avea un nou deținător
19 august 2011, vineri

Cel mai mare turneu pentru amatori Bemol Regions’ Cup, a c?rui partener informa?ional este Internet-portalul Moldfootball.com, va avea ?n acest an un nou c??tig?tor. Aceasta a devenit cunoscut dup? ce ?n final? s-au calificat echipele Edine? ?i Nisporeni.

Edine? – M?rcule?ti 1:0
Gol: I. Pascari, 65 – 1:0.
Edine?: A. Be?leaga, V. Neam?u, V. Berco (D. Balan, 32), A. Trinc?, A. Zui, M. Grosu, R. Grosu, P. Orlovschii (V. Maistruc, 45), A. Cara (V. Ro?ca, 77), V. Griciuhin, I. Pascari (A. Paladii, 69).
M?rcule?ti : D. Ciuprin?, E. Gri?enco, M. Olaru, T. Zadorojn?i, D. ??pardei, S. Russu, V. Cojocari, A. Podv?so?chii (I. G?nju, 60), A. Plugaru, A. Scale?chii, I. Strijac.
Eliminare: T. Zadorojn?i (M), 75.

Gazdele terenului se preg?tesc din greu pentru debutul ?n Campionatul Moldovei. Divizia B. ?n semifinal? ace?tea s-au duelat cu de?in?toarea ?n exerci?iu a trofeului – M?rcule?ti, Flore?ti, care a venit la meci cu probleme de efectiv. ?n linia ofensiv? a lipsit legionerul ucrainean Stanislav Zadorojn?i din cauza suspend?rii, iar ?n linia defensiv? a lipsit Alexandru Lungu, plecat peste hotare.

?mpreun? cu echipa, ?n Edine? a venit ?i o grup? mare de suporteri, ?narma?i cu astfel de atribute neobi?nuite pentru fana?i ca ghitara.

?n prezen?a a 260 de spectatori, echipele din primele minute au prestat un fotbal deschis, f?r? compromisuri. Avantajul teritorial a trecut la mijlocul primei reprize de partea fotbali?tilor din Edine?. ?n lotul oaspe?ilor foarte activ era Andrei Scale?chii, care individual ?ncerca s? ?nving? defensiva gazdelor. Dar b?t?lia era una acerb? ?i ?n urma unei astfel de faze, a fost nevoit s? p?r?seasc? terenul Victor Berco, din cauza unei traume.
Golgheterii echipelor Andrei Scale?chii ?i Ion Pascari au promis c? marcheaz? din nou, ?i dac? Pascari a reu?it ?n minutul 65 s?-l ia prin surprindere pe portarul Dumitru Ciuprin?, Andrei Scale?chii nu s-a remarcat ?n acest meci.

?n minutul 75 oaspe?ii au r?mas ?n inferioritate: pentru al doilea cartona? galben a fost elimiat Taras Zadorojn?i. ?i dac? scorul a r?mas p?n? la finele meciului neschimbat este meritul portarului Dumitru Ciuprin?.

Remarc?m c? pentru prima oar? la un meci de amatori din Moldova a fost prezent al patrulea arbitru.
La finele meciului de?in?torii «Premiului simpatia antrenorilor» au devenit Mihai Grosu ?i Dumitru Ciuprin?, care au primit premii b?ne?ti din m?nile unuia dintre organizatorii turneului – Alina Cernincaia. Tradi?ional deja, ?n cadrul loteriei suporterii au primit cadouri de la re?eaua de magazine BEMOL Market.

Patronul echipei din Flore?ti Oleg Samohvalov, denumit «Abramovici din M?rcule?ti», a vorbit despre problemele de efectiv:

- ?n ajun ?n campionatul raional am reu?it s? trecem de cel mai important adversar al nostru din Gura-C?inarului cu scorul de 2:1 ?i ast?zi mul?i b?ie?i nu ?i-au ar?tat jocul lor caracteristic. Ast?zi nu mi-am recunoscut echipa. Iar eliminarea pentru al doilea meci consecutiv a unuia din fra?ii Zadorojn?i, care s?nt juc?tori de baz?, ?i din cauza refuzului mai multor juc?tori s?-i ?nlocuiasc? pe co-echipierii lor epuiza?i, ne va impune s? mergem la schimb?ri nea?teptate ?n meciul retur.

M?rcule?ti – Edine? 1:4
Gol: A. Paladii, 7 – 0:1, I. Pascari, 58 – 0:2. S. Zadorojn?i, 71 – 1:2, v. Griciuhin, 75 – 1:3, I. Pascari, 77 – 1:4.
M?rcule?ti: D. Ciuprin?, Iu. Vascau?an, I.Strijac (S. Russu,79), E. Gri?enco, D. Orbu, S. Zadorojn?i, S. Gr?dinaru, V. Cojocari, A. Podv?so?chii (D. ??pardei, 60), A. Plugaru (A. Galbur, 70), A. Scale?chii.
Edine?: A. Be?leaga, V. Neam?u, A. Cara (A. Tihovschii, 81), A. Colenco (C. Sorocovschii, 52), A. Trinc? (D. Balan, 76), A. Zui, M. Grosu, R. Grosu, V. Maistruc, I. Pascari (I. Bejenari, 88), A. Paladii (V. Griciuhin, 46).

La ceremonia oficial? i s-a oferit cuv?ntul primarului ora?ului Edine?, Constantin Cojocaru, care i-a salutat pe fotbali?ti ?i pe cei 350 de spectatori, deasemenea organizatorul turnului Eugen Veretenicov, pre?edintele Asocia?iei de Fotbal din Nisporeni, Valeriu Mariniuc ?i primarul din M?rcule?ti, Ion V?rlan.
Patronul echipei gazde, Oleg Samohvalov i-a inclus ?n primul 11 pe experimenta?ii Sergiu Gr?dinaru, ?n prezent juc?torul echipei Speran?a Cahul ?i pe cunoscutul, de?i mai mult din implicarea ?n scandalui, Denis Orbu, acre este la moemnt ?nafara Diviziei Na?ionale.

Primul atac periclos al oaspe?ilor a fost fructifocat. Deja ?n minutul 7, Dumitru Ciuprin?, orbit de soare, a sc?pat ?utul lui Adrian Paladi, fost juc?tor al Diviziei Na?ionale ?n lotul CSCA-Steaua.

Speran?ele gazdelor s-au redus la experien?a lui Denis Orbu. Chemat pentru a ?nt?ri ofensiva gazdelor, acesta nu a dat dovad? de aceea?i d?ruire de sine ca de?in?torii trofeului anterior ?i practic ?i ignora pe noii s?i co-echipieri. Majoritatea duelurilor la entrul terenului acesta le-a pierdut.

?n prima repriz? acesta s-a remarcat doar prin repro?urile la adresa arbitrilor, care au trecut la amenin??ri, prin traumarea inten?ionat? a portarului ?i prin c?teva ?uturi imprecise.

Brigada de arbitri ?n frunte cu Zaharia Fiodor nu ?i-a ?ndeplinit munca la nivel. Nu s-a obosit s? se mi?te destul pe teren, s? ?nregistreze substitu?iile sau golurile marcate. Aceasta a trezit nemul?umirea nu doar a spectatorilor, dar ?i a multor fotbali?ti. Unicul cartona? ga?ben a fost ar?tat ?n minutul 55 lui Denis Orbu pentru replicile aduse arbitrului. ?ns? rezultatul meciului nu a avut de suferit pe urma arbitrajului defect. Oaspe?ii au fost mai buni la toate capitolele. ?n minutul 58 neobositul Ion Pascari dubleaza avantajul echipei sale – 2:0.

?n minutul 71 este deja r?ndul gazdelor de a se bucura de golul ?nscris. Stanislav Zadorojn?i marcheaz? pentru 1:2. ?ns? toate speran?ele echipei M?rcule?ti pentru o calificare ?n final? au fost spulberate dup? dou? gre?eli similare ?n careu. Vitalie Griciuhin ?i Ion Pascari ?n dou? minute aduc scorul la 1:4.

Premiul simpatia publicului i-a revenit autorilor primelor dou? goluri ale echipelor sale – Adrian Paladi ?i Taras Zadorojn?i, iar spectatorii au primit cadouri de consolare.

Fo?tii co-echipieri de la Locomotiva B?l?i, Andrei Scale?chii ?i Ion Pascari din acest sezon vor evolua ?n Divizia B pentru Flore?ti ?i respectiv Edine?.

Liderul clasamentului golgheterilor cu 9 goluri la activ a fost preluat de Ion Pascari, care l-a ?ntrecut cu dou? goluri pe Daniel Ciobanu din Nisporeni, iar seria de 251 de minute f?r? goluri a portarului echipei Edine?, Andrei Be?leaga a fost cea mai ?ndelungat? ?n turneu.

Administraţia site-ului nu poartă răspundere pentru comentariile vizitatorilor. În acelaşi timp, administraţia vă îndeamnă să purtaţi discuţii în mod civilizat. Mesajele necenzurate, despre politică, religie, limbi, cu caracter publicitar sau scrise cu majuscule pot fi şterse, iar accesul la site a autorului poate fi blocat pe un termen nedeterminat.