Știri
31.01.19 Aceasta este versiunea veche a site-ului. Nu uita?i s? accesa?i site-ul actual! (0)
18.01.19 Na?ionala Moldovei U-17 va participa la Cupa Dezvolt?rii ?n Republica Belarus (1)
18.01.19 Maxim Cojocaru s-a transferat la Sheriff (2)
18.01.19 Presa bosniac?: Rifet Kapic poate fi transferat la SC Paderborn (1)
18.01.19 Yuri Kendysh: "?n Maldive un gr?nicer m-a recunoscut ?i m-a rugat s? facem o fotografie comun?" (0)
18.01.19 Nichita Iura?co: ”Sunt a?a gen de persoan?, c? niciodat? nu voi fi mul?umit de mine” (0)
18.01.19 Andrei Bliznichenko: "S?nt convins, c? al?turi de echipa din Tiraspol, voi avea o etap? frumoas? a carierei mele de juc?tor" (6)
17.01.19 Na?ionala Moldovei U-17 a fost ?nvins? de Albania ?n ultimul meci din cadrul “Aegean Cup” (10)
17.01.19 Arcadie Rusu ?i Corneliu ??buleac s-au transferat la Codru (4)
17.01.19 Alexandru Ga?can a fost comparat cu el ?nsu?i de acum 10 ani (foto) (1)
17.01.19 Oleg Reabciuk: "Noi, la Porto B s?ntem cu g?ndul doar la victorii ?i nu la greut??ile pe care le-am dep??it" (4)
17.01.19 Vasile Ko?elev este noul antrenor de portari al echipei Petrocub (5)
17.01.19 Alexandru Spiridon r?m?ne la c?rma echipei na?ionale de fotbal a Republicii Moldova (13)
16.01.19 Petrocub a mai transferat doi juc?tori (3)
16.01.19 Doi fotbali?ti moldoveni s-au transferat la clubul italian Corticella (8)
16.01.19 Clubul Cozenza din Serie B este interesat ?n arenda lui Vitalie Dama?can (2)
16.01.19 Vladimir Ghinaitis se afl? ?n probe la gruparea rus? Tom Tomsk (5)
16.01.19 Oficial! Na?ionala Moldovei va sus?ine un amical cu Kazahstan (12)
16.01.19 Arcadie Rusu: “Sunt m?ndru c? am evoluat la Petrocub! Sigur, ?mi voi continua cariera ?n Divizia Na?ional?” (4)
16.01.19 Andrei Ciofu a reziliat contractul cu Vereya din Bulgaria (1)
16.01.19 Alexei Ciopa: ”Cel mai memorabil moment al anului trecut a fost golul de debut marcat de ziua mea de na?tere” (1)
15.01.19 Mihai Apostol a semnat un contract cu Codru (3)
15.01.19 Na?ionala Moldovei U-17 a fost ?nvins? de Anglia ?n cadrul “Aegean Cup” (video) (15)
15.01.19 Petrocub a revenit din vacan?? (2)
15.01.19 Cristian Dros poate continua cariera la FC Poli Timi?oara (5)
15.01.19 Iano? Br?nz? a devenit juc?torul clubului Petrolul Polie?ti (0)
15.01.19 Dan Sp?taru se afl? ?n probe la Shakhter Karagandy (4)
14.01.19 Gerson Rodrigues s-a transferat la un club din liga suprioar? a Japoniei (15)
14.01.19 Selec?ionata Moldovei U-17 a fost ?nvins? ?n primul meci la “Aegean Cup” (video) (16)
14.01.19 Vladislav Kraev a p?r?sit Dinamo-Auto ?i a revenit la clubul Metallist-1925 (0)
13.01.19 Rifet Kapic poate p?r?si Sheriff ?n acest intersezon (11)
13.01.19 Konrado a plecat de la Zaria ?i a semnat un contract cu Khon Kaen United din Tailanda (29)
12.01.19 Radu G?nsari a marcat pentru Hapoel Haifa ?n liga superioar? din Israel (video) (3)
Se încarcă...
Toamn?, ce va fi m?ine cu noi?
    4 noiembrie 2010, joi

Meciul de azi a fost, probabil, crucial pentru Sheriff ?n acest sezon European. Anul trecut, exact ?n aceea?i situa?ie, dup? patru meciuri jucate, Sheriff ?nc? avea ?anse decente pentru calificare. Acum, situa?ia ?n grup? e urm?toarea: Sheriff are trei puncte ?i ocup? ultimul loc ?n grup?, ?i are ?anse minime de calificare chiar ?n eventualitatea c??tig?rii celor dou? meciuri r?mase.

BATE – Sheriff 3:1
Goluri: Rodionov, 15 - 1:0, Erohin, 32 - 1:1, Pavlov, 70 - 2:1, Bressan, 75 - 3:1
BATE: Veremko, Likhtarovich (Skavysh, 66), Sosnovski, Shitov, Yurevich, Bressan (Radkov, 88), Pavlov (Volodko, 72), Bordachov, Rodionov, Olekhnovich, Baha.
Sheriff: Stoyanov (St?jil?, 56), Volkov (Gauracs, 71), Tarhni?vili, Erohin, Balima, Vranjes, Rouamba, Diedu, Nadson, Brankovic, Adamovic (Haciaturov, 75).
Arbitru: Robert Malek (Polonia).
Minsk, stadionul „Dinamo”.

Ambele echipe au avut probleme de lot ?nainte de meci. BATE nu a putut conta pe serviciile lui Nehaichik ?i Kon?evoi pentru aceast? partid?. Sheriff s-a deplasat pentru acest meci f?r? doi brazilieni – Fred ?i Fransa. Acest meci a scos ?n eviden?? o mai veche problem? a echipei din Tiraspol – lipsa unui atacant prolific, fapt care s-a vazut ?i ?n meciul de la Minsk. Sheriff a jucat apatic ?n atac, cre?ndu-?i foarte pu?ine ocazii de gol, cu toate c? cu to?ii erau con?tien?i de importan?a acestui meci pentru soarta echipei ?n Europa. Erohin a f?cut un meci bun, dar nu a fost sus?inut ?ndeajuns de colegii s?i din linia ofensiv?. Mai mult, Erohin a jucat ?n spatele liniei de atac ?n acest meci. Gauracs, dup? ce a fost introdus ?n teren, nu s-a integrat ?n jocul echipei, Volkov a fost mai pu?in activ dec?t ne-a obi?nuit, iar Balima ?i Diedu au mai confirmat ?nc? o dat? c? pot ajuta echipa doar atunci c?nd pun calit??ile individuale pe al doilea plan, ?n favoarea echipei, ceea ce azi nu s-a ?nt?mplat. Balima merit? c?teva cuvinte aparte. Pariul antrenorului, care l-a trecut pe Benjamin ?n atac, nu a dat roade, acesta nu a confirmat ?i a gre?it ?ntr-un num?r catastrofal de mare de faze. Poate ar fi trebuit ?ncercat pe aceast? pozi?ie Gheorghiev, care a f?cut o serie de meciuri bune ?n ultimul timp, sau, de ce nu, Nikolic? Acum ?ns?, aceast? ?ntrebare nu mai are nici un rost.

BATE s-a sim?it st?p?n pe situa?ie ?nc? din startul partidei. Belaru?ii au dominat prima jum?tate a primei reprize. Primul semnal de alarm? pentru poarta Sheriff-ului a avut loc deja ?n al 5-lea minut, c?nd Stoyanov a respins ?utul puternic expediat de Bressan de pe linia careului. Nu peste mult timp totu?i, belaru?ii au reu?it s? deschid? scorul. Rodionov a primit o minge bun? din alergare, care a str?puns ap?rarea oaspe?ilor, a sc?pat singur cu portarul, l-a driblat pe acesta ?i a introdus mingea ?n poart?. Nici Nadson, nici Tarhni?vili (care este mai ?n v?rst? cu ?ase ani dec?t antrenorul peincipal al belaru?ilor) nu au putut s?-l ajung? ?i s?-l blocheze pe Rodionov. Ace?tia au intrat ?mpreun? cu balonul ?n poart? ?ncerc?nd s? resping? mingea de pe linie.

Sheriff a resim?it din plin golul primit, dar a reu?it s? se mobilizeze ?i s? treac? ?n ofensiv?. R?splata a venit ?n minutul 32, c?nd Erohin a reu?it s? restabileasc? egalitatea cu un gol de generic, dup? o centrare excelent? de pe flancul drept de la Vranjes. Acesta a fost al treilea gol marcat de Alexandru ?n acest sezon european. A?adar, ?n minutul 32 scorul era egal!

BATE ar fi putut intra cu avantaj la vestiare, av?nd mai multe oportunit??i bune. Putem men?iona ?utul periculos a lui Pavlov, deviat ?n corner de Vranjes, ocazia ratat? de rapidul Bressan, care ?n acest meci a produs panic? ?n defensiva Sheriff-ului la fiecare ac?iune a sa. Echipele au intrat la pauz? la egalitate, arbitrul polonez neprelungind prima jum?tate nici m?car cu un minut, pentru c? jocul a decurs foarte dinamic ?i cursiv. ?n a doua repriz? Malek a prelungit meciul cu cinci minute, ?ns? a avut circumstan?e serioase pentru a face acest lucru.

Concluzion?nd, putem spune c? prima repriz? a decurs lini?tit, f?r? prea mari ocazii la por?ile ap?rate de cei doi portari, iar scorul 1:1 era unul echitabil. S-a creat impresia c? BATE ?i-a p?strat puterile pentru jum?tatea a doua a meciului, iar Sheriff at?t a putut. Aceast? impresie avea s? se adevereasc? la final.

A doua repriz? a ?nceput r?u pentri tiraspoleni. Stoyanov s-a accidentat dup? o c?dere nereu?it?, ?ncerc?nd s? boxeze un balon, ?i a trebuit s? fie ?nlocuit. Locul bulgarului a fost luat de t?n?rul ?i neexperimentatul St?jil?, de 19 ani, care a?a si nu a putut s?-?i st?p?neasc? emo?iile debutului ?n Europa. Dup? meci, antrenorul Sheriff-ului avea s? declare c? anume acest episod, cu accidentarea lui Stoyanov, a fost decisiv ?n aceast? confruntare.

Sheriff a replicat cu centrarea lui Volkov, dup? care Diedu s-a lovit de portarul gazdelor ?n ?ncercarea de a relua balonul, iar arbitrul a fluierat fault ?n atac. Dup? acest moment, ?ntr-un interval de 15 minute se poate spune c? s-a decis acest meci. ?n acest interval Sheriff a fost f?cut KO ?i nu ?i-a mai revenit p?na la finalul partidei.

Mai ?nt?i St?jil? a fost testat cu un ?ut de la distan?? – portarul a respins mingea ?n fa??. Apoi a urmat golul lui Pavlov, care a ?nscris cu un ?ut pe jos din interiorul careului. St?jil? nu a reu?it s? se pozi?ioneze corect pentru a re?ine acest ?ut, ?i BATE a preluat din nou conducerea. Un gol care putea fi evitat de t?n?rul portar al Sheriff-ului. Dar o parte de vin?, trebuie spus, apar?ine ?i ap?r?torilor, care l-au uitat ?n propriul careu pe Pavlov ?i i-au permis acestuia s? ?uteze din apropierea por?ii.

Cu toate acestea, nu credem c? portarul trebuie f?cut vinovatul principal pentru ?nfr?ngerea din acest meci. Sheriff a fost v?dit mai slab? dec?t echipa advers?, a gre?it grav de mai multe ori ?n ap?rare, ?i a fost absolut inifensiv ?n atac. S? nu uit?m ?i de accidentarea lui Stoyanov, care a contat ?i ea ?ntr-o m?sur? mare. Toate acestea au dus la al treilea gol, reu?it de brazilianul Bressan cu o execu?ie superb? din lovitur? liber?. De altfel, Bressan a fost f?r? nici o ?ndoial? cel mai bun juc?tor de pe teren ?n aceast? sear?.

Dup? al treilea gol marcat, BATE nu s-a lini?tit ?i a continuat s? atace p?n? la final. Belaru?ii au mai putu marca ?n c?teva r?nduri, dar meciul a?a ?i s-a terminat cu scorul de 3:1. Dup? aceast? ?nfr?ngere Sheriff mai are doar ?anse teoretice pentru a se califica ?n faza urm?toare a competi?iei. ?n schimb BATE-ul poate fi felicitat cu ?ndeplinirea acestui obiectiv cu dou? meciuri ?nainte de final – 10 puncte ?n 4 partide ?i o diferen?? de goluri de 10-4 .... impresionant.

P.S. Titlul nu a fost ales ?nt?mpl?tor, fiind inspirat ?n mare parte de vremea care a domnit la Minsk ?naintea, ?n timpul, ?i dup? meci. Toamn?, ce va fi m?ine cu noi? Este o ?ntrebare retoric?. ?i totu?i, ce va fi oare cu echipa noastr? ?n ultimele dou? meciuri din aceast? grup?, pe care le va disputa deja ?n decembrie? Ne a?tept?m sincer la cele mai bune rezultate din partea echipei, cu speran?a c? aceast? toamn? special?, cu meciuri europene nu va fi ultima.