Koșelev inclus pentru prima oară în raportul de joc în Japonia, Ionița debutează în Serie B, Reabciuk tot mai aproape de grupele LE: evoluția jucătorilor moldoveni peste hotare
Portalul Moldfootball.com, în rubrica săptămînală, care este publicată în noaptea dintre duminică spre luni, relatează cum au evoluat stranierii noștri în campionatele lor pe parcursul săptămînii.
În această rubrică scriem despre toți fotbaliștii din ligile superioare, precum și despre unii jucători ai selecționatei Moldovei, care evoluează în ligile secunde și echipele de tineret ale cluburilor europene.
16.08 - 22.08
ARMENIA
Noah - Pyunik 1:2.
Paireli (N) a ieșit la schimb în minutul 66.
Noravank - Ararat-Armenia 0:2.
Spătaru (AA) a fost lăsat în teren în minutul 76.
AZERBAIDJAN
Gabala - Kesla 2:1.
Namașco (K) a fost integralist.
BELARUS
Gomel - Minsk 2:0.
Costrov (G) și-a făcut apariția în teren în minutul 73.
Slavia - Shakhtyor Soligorsk 0:4.
Dros (S) a evoluat toate cele 90 de minute de joc și a încasat un cartonaș galben.
Slutsk - Vitebsk 1:2.
M.Focșa (S) a fost înlocuit în minutul 60.
BELGIA
Mouscron - Lommel 0:1.
Postolachi (M) a lipsit din raportul de joc.
BULGARIA
Cherno More - Lokomotiv Plovdiv 0:0.
Craciun (L) și-a făcut apariția în teren în minutul 76.
Lokomotiv Plovdiv - Slavia Sofia 0:1.
Craciun (L) a fost lăsat în teren imediat după pauză.
GRECIA
Olympiacos - Slovan Bratislava (Slovacia) 3:0. Primul meci din faza play-off din Liga Europei.
Reabciuk (O) a fost integralist.
JAPONIA, D2
Verspah Oita - Jubilo Iwata 0:1.
Koșelev (J) pentru prima oară a fost inclus în raportul de joc al echipei sale
. Clubul a acces în 1/4 de finală a Cupei Împăratului.
Kanazawa - Jubilo Iwata 1:2.
Koșelev (J) a lipsit în raportul de joc.
ITALIA
Benevento - Alessandria 4:3.
Ionița (B) a fost înlocuit în minutul 87.
KAZAKHSTAN
Astana - Kaspiy 3:3.
Ciuperca (А) a lipsit din raportul de joc, echipa lui a remizat în primul meci al 1/4 de finală a Cupei Kazahstanului.
ROMÂNIA
UTA Arad - Voluntari 2:0.
Armaș (V) și
Rață (V) au fost integraliști.
Universitatea Craiova - Gaz Metan 1:0.
D.Rusu (U) a lipsit din raportul de joc.
RUSIA, D2
Orenburg - Akron 1:0.
Nihaev (A) a lipsit din raportul de joc.
SLOVACIA
Velke Lovce - DAC 1904 0:6.
Nicolaescu (D) a reușit să înscrie un gol în minutul 75, echipa lui a acces în 1/32 de finală a Cupei Slovaciei.
DAC 1904 - Trencin 1:1.
Nicolaescu (D) a fost înlocuit în minutul 72.
SLOVENIA
Mura - Celje 1:0.
Marandici (C) a rămas rezervă.
SUEDIA, D2
Ytterhogdals - Vasalunds 3:2.
Mîțu (S) a rămas rezervă, echipa sa a fost eliminată din Cupa Suediei.
TURCIA
Konyaspor - Istanbul Basaksehir 2:1.
A.Epureanu (I) a lipsit din raportul de joc.
Altinordu - Tuzlaspor 1:3.
Posmac (T) a fost integralist.
UCRAINA
Veres - Minai 1:0.
Ghecev (V) și-a făcut apariția în teren în minutul 67.